آموزش استفاده از کلاس مجازی برای دانشجویان

آموزش استفاده از کلاس مجازی برای دانشجویان

راهنمای ورود به کلاس مجازی آنلاین

در اینجا راهنمای ورود به کلاس مجازی آنلاین قرار داده شده است و به مرور زمان تکمیل می گردد. توصیه می کنیم این صفحه را به دقت مطالعه نمایید و در صورتیکه با اجرای گام به گام این راهنما نتوانستید صفحه کلاس را باز کرده و وارد شوید، از طریق ایمیل Support@farabi.ac.ir با ما درمیان بگذارید. ما تلاش میکنیم که در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ شما را بدهیم.

چگونه در کلاس مجازی شرکت کنیم ؟

اولین گام

اولین گام تهیه پیش نیازهای شرکت در کلاس می باشد. این پیش نیازها شامل یک مرورگر مناسب و به روز و پلاگین های مورد نیاز اجرای کلاس مجازی می باشد.

بنابراین پس از تهیه ملزومات سخت افزاری برای ورود به کلاس مجازی، باید مراحل زیر را طی کنید :

مرحله اول :  دسترسی به اینترنت با سرعت اتصال مناسب

شما برای اتصال به کلاس نیاز به یک ارتباط مناسب با اینترنت دارید. ارتباط شما بایستی از نوع ADSL با حداقل پهنای باند ۱۲۸kbps باشد ( پهنای باند پیشنهادی ما ۲۵۶kbps می باشد).

البته در شرایط مناسب می توان از اینترنت همراه و استفاده از شبکه ارتباطی GPRS نیز استفاده کرد که بسته به شرایط خدمات اپراتور ارائه دهنده، مکان و شرایط دسترسی شما متفاوت می باشد.

از آنجایی که امکان قطع صدای مدرس وجود دارد، این امکان برای وی فراهم می گردد که با قطع ارسال تصویر خود، دسترسی افرادی که ارتباط اینترنت آنها از پهنای باند کمتری برخوردار است نیز به محتوای کلاس فراهم گردد و صرفا با مشاهده محتوای ارائه شده و صدای سخنران، از کلاس استفاده نمایند.

مرحله دوم : استفاده از یک مرورگر مناسب

از آنجایی که نرم افزار کلاس مجازی فرامهارت، یک نرم افزار تحت وب می باشد شما بایستی برای ورود به کلاس از یک مرورگر مناسب و به روز برای این کار استفاده کنید. مرورگرهای پیشنهادی ما گوگل کروم و فایرفاکس است.

مرحله سوم : نصب افزونه های لازم برای اجرای برنامه کلاس مجازی آنلاین

برای اجرای نرم افزار کلاس مجازی بر روی دستگاه شما، بایستی پلاگین های لازم برای اجرا نیز نصب گردند.

این افزونه ها و لینک دانلود در قسمت دانلود نرم افزار بر اساس نوع سیستم عامل مورد استفاده شما و نوع مرورگری که در حال استفاده هستید متفاوت خواهد بود.

توجه نمایید که  نصب افزونه Adobe Flash Player  برای اجرای کلاس الزامی می باشد. 

مرحله چهارم : ورود به کلاس

آخرین مرحله برای شرکت در کلاس مجازی آنلاین، وارد کردن لینک ورود به کلاس و اطلاعات کاربری و در نهایت ورود به آن می باشد.

 لینک ورود به هر کلاس در اطلاعات مربوط به آن دوره قرار داده شده است دقت داشته باشید در صورتی که استاد هنوز وارد کلاس نشده باشد امکان ورود به کلاس را ندارید.

اطلاعات ورود به کلاس شامل نام کاربری و کلمه عبور بوده که برای نام کاربری ایمیل و برای کلمه عبور از کد دانشجویی خود می توانید بهره بگیرید. در صورت عدم امکان ورود میتوانید در صفحه ورود به کلاس ابتدا گزینه Enter as a Guest  را انتخاب نموده و سپس در کادر نمایش داده شده، نام خود را (ترحیجا به انگلیسی) وارد نموده و بر روی کلید Enter Room کلیک کنید. در صورتی که استاد صلاح بداند می تواند اجازه حضور شما در کلاس را صادر کند.

حل مشکل تایپ فارسی

با توجه به اینکه برای نرم افزار کلاس مجازی ، از برترین نرم افزار این حوزه یعنی Adobe Connect استفاده شده و این نرم افزار با زبان فارسی هماهنگ نشده است، برای حل مشکل تایپ حروف “ی”  و   “ک”  در محیط چت کلاس مجازی آنلاین، دور راه وجود دارد،

راه اول استفاده از کلیدهای ترکیبی Shift + X برای حرف “ی”

راه دوم نصب افزونه فارسی ساز مربوطه که میتوانید آنرا از لینک زیر دانلود و نصب نمایید. این افزونه برای سیستم عامل ویندوز بوده و برای نصب آن پس از دانلود و اجرا،  فقط با دو کلیک نیاز دارید.

پس از نصب نرم افزار های مورد نیاز شما از طریق لینک ایجاد شده در درست خود به کلاس آنلاین (مطابق تصویر زیر) متصل خواهید شد.

معرفی نرم افزار Adobe Connect

در زیر بخشهای مختلف نرم افزار “Adobe Connect” به منظور آشنایی بیشتر کاربران معرفی گردیده است. لازم به ذکر است در هنگام پخش کلاسهای ضبط شده هیچ یک از گزینه های زیر فعال نبوده و کاربردی نخواهد بود. در ادامه مهمترین و کاربردی ترین بخشهای این نرم افزار معرفی شده است.
همانطور که در تصور فوق مشاهده نمودید صفحه نرم اافزار “Adobe Connect” به چهار بخش مهم تقسیم شده است که به هریک از این بخشها یک “Pod” گفته می شود که می تواند بسته به نیاز کاربر چیده و مورد استفاده قرار گیرد. این چهار بخش عبارتند از:

    – بخش Share: از این بخش اساتید به منظور  نمایش فایلها و برنامه های مورد بحث در کلاس به دانشجویان استفاده می نمایند.

    – بخش Video: به منظور نمایش تصویر استاد و یا تصویر دانشجویانی که توسط  استاد مجوز پخش تصویر را دریافت نموده اند.

    – بخش Attendees: در این قسمت اسامی شرکت کنندگان و حاضرین در کلاس نمایش داده می شود.
– بخش Chat: از این بخش کلیه شرکت کنندگان در کلاس می توانند به منظور چت کدن با یکدیگر استفاده کنند.

 منوی Meeting

این گزینه در منوی بالای نرم افزار شامل موارد زیر است:

    – Audio Setup Wizard: به منظور بررسی عملکرد صحیح میکروفن و اسپیکر از این بخش استفاده می شود.
– End Adobe Connect: جهت خروج از نرم افزار

 تنظیمات اسپیکر و میکروفن

اطمینان از عملکرد صحیح اسپیکر و میکروفن قبل از شروع کلاس از مهمترین اقداماتی است که دانشجویان می بایست نسبت به انجام آن اقدام کنند.

1- به منظور بررسی عملکرد صدا از منوی “Meeting”  گزینه “Auto Setup Wizard” را انتخاب نموده و پس از باز شدن پنجره مربوطه (مطابق تصویر زیر) رو گزینه “Next” کلیک کنید.

 2- در این مرحله در پنجره تست صدا (مطابق تصویر زیر) روی گزینه “Play Sound” کلیک کنید. در این حالت شنیدن صدای موسیقی به معنی عملکرد صحیح در صدای خروجی رایانه می باشد. در صورتیکه صدای موسیقی مذکور از اسپیکر یا هدست به گوش نرسید می بایست تنظیمات مربوط به کارت صدای رایانه خود را چک نمایید. در ادامه به منظور بررسی صحت عملکرد میکروفن روی گزینه “Next” کلیک کنید.

 3- پس از انجام مراحل فوق به پنجره تنظیمات میکروفن وارد خواهید شد. در این قسمت (مطابق تصویر زیر) با مراجعه به منوی کشویی، میکروفن متصل به رایانه خوذ را انتخاب کرده و  گزینه “Next” را کلیک کنید.

 4- اکنون در پنجره تست میکروفن (مطابق تصویر زیر) گزینه “Record” را انتخاب کنید. لازم به ذکر است به محض انتخاب این گزینه پنجره کوچکی نمایش داده خواهد شد که می بایست گزینه “Allow” را انتخاب نموه تا ضبط صدا آغاز گردد. با شروع ضبط صدا گزینه “Record” به گزینه “Stop” تبدیل خواهد شد.
در این حالت اندکی صحبت کرده و جهت توقف ضبط صدا روی گزینه “Stop” کلیک نمایید. در ادامه با اتنخاب گزینه “Play Recording” صدای ضبط شده را پخش کنید. اگر صدای پخش شده دقیقا همان صدای ضبط شده بود گزینه “Next” را جهت ادامه کلیک نموده و در غیر اینصورت تنظمیمات میکروفن رایانه خود را چک نمایید.

 5- با انجام مرحله فوق پنجره تست سکوت (مطابق تصویر زیر) نمایش داده خواهد شد. در این حالت ابتدا گزینه “Test Silence” را انتخاب و نهایتا جهت  پایان تنظیمات روی گزینه “Next” کایک کنید.

6- در پایان به پنجره نهایی تنظیمات صدا که حاوی اطلاعاتی در خصوص وضعیت صدا رایانه می باشد نمایش داده خواهد شد. جهت بست این پنجره گزینه “Finish” را انتخاب کنید.

 گزینه “Raise Hand”

با توجه به اینکه در کلاسهای آنلاین ممکن است دانشجوی نیاز به مطرح کردن سوال و یا پاسخ به سوالات  استاد را داشته باشد، در این نرم افزار امکاناتی قرار گرفته است که با استفاده از آنها دانشجو قادر خواهد بود به مشابه کلاسهای حضوری دست خود را بالا برده و از استاد کسب اجازه نماید. این امکان در نوار ابزار بالای نرم افزار (مطابق تصویر زیر) در زیر مجموعه “Set Status” قرار گرفته است.
پس از اینکه دانشجو از این بخش گزینه “Raise Hand” را انتخاب می کند در کنار نام وی در بخش “Attendees”  ایکن “Raise Hand” نمایش داده خواهد شد که با مشاهده آن استاد مربوطه درخواست دانشجو را مشاهده و در صورت صلاحدید اقدام به فعالسازی میکروفن وی خواهد نمود تا صدای دانشجو در کلاس پخش گردد.

 فعالسازی میکروفن

دانشجویان پس از کسب اجازه از استاد جهت صحبت کردن در کلاس به منظور فعال شدن میکروفن می بایست (مطابق تصویر زیر) از نوار ابزار بالای نرم افزار روی آیکن ظاهر شده مربوط به میکروفن کلیک نمایند. با کلیک  روی آیکن مذکور رنگ آن به سبز تغییر یافته و  دانشجو می تواند مطالب خود را بیان نماید. لازم به ذکر است به محض انتخاب این گزینه پنجره کوچکی نمایش داده خواهد شد که می بایست گزینه “Allow” را انتخاب نمایید.

 بخش “Attendees”

در این بخش لیست افراد حاضر در کلاس اعم از استاد و دانشجویان (مطابق تصویر زیر) نمایش داده می شود. نام استاد در بخش “Host” و نام دانشجویان در بخش “Participants” نمایش داده خواهد شد.

 بخش “Chat”

با استفاده از این بخش (مطابق تصویر زیر) دانشجویان می توانند با تایپ متن موردنظر خود در کادر مربوطه و فشار دادن دکمه “Enter” مطالب را برای مشاهده کلیه شرکت کنندگان در کلاس ارسال نمایند. در صورتیکه دانشجو بخواهد فقط با یکی از شرکت کنندگاندر کلاس مکالمه خصوصی داشته باشد باید ابتدا  نام فرد موردنظر را از قسمت “Attendees” انتخاب کرده و گزینه “Start Private Chat” را انتخاب نماید. با انجام این عمل یک “Tab” جدید در قسمت پایینی بخش “Chat” فعال شده و در آن قسمت مکالمه خصوصی امکانپذیر خواهد شد.

 بخش “Video”

از این بخش به منظور نمایش تصویر استاد و یا دانشجویانی که از طرف وی تایید شده باشند استفاده می گردد. جهت نمایش تصویر مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ابتدا از اتصال صحیح دوربین به رایانه خود اطمینان حاصل نمایید.
  • پس از فعال سازی امکان نمایش تصویر توسط استاد برای دانشجو، مطابق تصویر زیر در قسمت “Video” گزینه “Start My Webcam” را کلیک کنید. لازم به ذکر است به محض انتخاب این گزینه پنجره کوچکی نمایش داده خواهد شد که می بایست گزینه “Allow” را انتخاب نمایید.
  • با انجام مرحله فوق دوریین شما فعال گردیده است اما هنوز تصویری برای نمایش  به سایر کاربران از دوربین شما پخش نخواهد شد و دانشجو تنها تصویر خروجی دوربین خود را در کادر “Video” مشاهده خواهد کرد. به منظور نمایش تصویر برای سایر کاربران گزینه “Start Sharing” را که در قسمت پایین تصویر نمایش داده شده است کلیک کنید.
امکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.